Wernisaż Wystawy Rysunków Katarzyny Piotrowskiej

12 kwietnia br. godz. 18.00 w Domu Kultury odbędzie się wernisaż Wystawy Rysunków Katarzyny Piotrowskiej „Ptaki Dreptaki”.

Wystawę prac Kasi będzie można oglądać w dniach od 12.04 do 12.05 br.

Kilka słów o autorce…

Katarzyna Piotrowska – mieszkanka Niedobczyc, od trzydziestu lat funkcjonuje w społeczeństwie jako osoba w pełni świadoma swojej niepełnosprawności. Na pytanie starszej pani napotkanej na spacerze „Na co dziewczynko chorujesz?” Kasia odpowiedziała stanowczym głosem „Proszę pani ja nie jestem chora, ja tylko nie chodzę”

Urodziła się jako trzecia córka i dla rodziców nie była problemem, a ogromnym wyzwaniem w jej usprawnianiu. Przeszła wiele operacji, w tym w Shriners Chospital w Chicago, gdzie dotarła dzięki finansowemu wsparciu ludzi wielkich serc.

Edukację rozpoczęła w domu systemem indywidualnego nauczania, gimnazjum w Specjalnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a obecnie korzysta ze wsparcia 552 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rybniku przy ul. Karłowicza.

Jej pasją jest kolekcjonowanie ołówków, (980 szt.) kredek (1473 szt) i magnesów (287szt). Uwielbia oglądać TV, szczególnie filmy przyrodnicze i „1z 10 ciu.” oraz lubi słuchać muzyki i bieżących wiadomości Radia 90.

Uwielbia rysować, są to proste rysunki o wyraźnej charakterystycznej kresce. Podczas rysowania skupia się, by zawsze połączyć linie ze sobą tworząc zamknięty
obraz. Po wielu latach „gryzmolenia” mama zauważyła, że na wielu zarysowanych kartkach wyłaniają się formy podobne do ptaków. Zaczęła je zbierać i w ten sposób powstał dość okazały album rysunków ptaków wykonanych ołówkiem.
Z uwagi na duży problem manualny związany z jej niepełnosprawnością nie mogła długo utrzymać kredkę, by pokolorować swój obrazek, problemem okazała się też
technika malowania farbkami, dlatego mama zastosowała użycie kolorowej kredy.
Ta forma pracy okazała się strzałem w dziesiątkę. Kasia palcami rozciera nałożoną przez mamę na obrazek kredę, a następnie w fazie końcowej mama dokonuje „wykończenia” obrazu. Tak powstają niepowtarzalne ptaki.
Na obecną chwilę jej zbiór liczy ponad 350 szt. Z czego ponad 100 szt. rozdała wśród znajomych, a także przekazała na rzecz osób wpłacających pieniądze dla potrzebujących w ramach zbiórek na „pomagam.pl i zrzutka.pl” co przełożyło się na kwotę 1100zł.

Wszystkie ptaki są bez skrzydeł… na pytanie „Dlaczego Twoje ptaki nie mają skrzydeł?” Kasia odpowiedziała: „Bo one nie latają, tylko chodzą…”
Pani Joanna – która promowała zbiórkę pieniędzy z udziałem Kasi obrazków nazwała je „Ptaki – dreptaki”, a mama całą pracę nad powstaniem tych małych dzieł określa jako „Naczynia połączone”.

Comments are closed.