WCZORAJ
Po II wojnie światowej równolegle z odbudową zniszczeń następuje rozwój instytucji kultury. W roku 1945 zaczyna funkcjonować w Niedobczycach „Świetlica” a następnie poprzez rozbudowę, adaptację i modernizację nowych pomieszczeń , powstaje w
1965 roku Zakładowy Dom Kultury Kopalni „Rymer” z salą kinową na 420 miejsc.
Jego działalność pozwala na rozwijanie różnych zainteresowań lokalnej społeczności.
Do najaktywniejszych należą: Chór „Mickiewicz” z jego chórmistrzem Józefem Salamonem, orkiestra zakładowa kopalni „Rymer” z dyrygentem Franciszkiem Pawelcem, zespół fotograficzny z Jankiem Zającem na czele, grupa plastyczna działająca pod fachowym okiem artysty plastyka Pani Heleny Piergies – Chlubek. Działają również cieszące się dużym powodzeniem i popularnością koła zainteresowań dla dorosłych, młodzieży i dzieci takie jak: taneczne, filatelistyczne, brydża, szachów oraz muzyczne zespoły instrumentalno – wokalne i ognisko muzyczne.
Lata osiemdziesiąte niosą za sobą niebezpieczeństwa i zagrożenia dla kultury związane
z transformacją ustrojową i przemianami gospodarczymi naszego państwa. Działalność kulturalna DK, która w swych założeniach programowych nigdy nie była nastawiona na zysk i komercję lecz na szeroko rozumiane upowszechnianie kultury i organizowanie aktywnego wypoczynku mieszkańców środowiska robotniczego, narażona była na niestabilność i ograniczenia oraz zahamowanie dynamiki rozwoju.
DZIŚ
Obecnie niedobczycki Dom Kultury jest jedną z kilku placówek kulturalnych w mieście Rybniku. Proponujemy mieszkańcom różnorodne formy spędzania czasu wolnego dostarczając zróżnicowaną, bogatą ofertę kulturalną.
OPIS DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ PRZEZ DOM KULTURY:
- Dom Kultury realizuje cele i zadania w dziedzinie wychowania, edukacji i upowszechniania kultury oraz kultywowania bogatych tradycji muzycznych regionu.
- Do podstawowych zadań Domu Kultury należą :
- edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę,
- tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego,
- rozpoznawanie i zaspakajanie potrzeb kulturalnych środowiska lokalnego,
- współpraca z placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami pozarządowymi i innymi ośrodkami kulturotwórczymi miasta
i regionu, - rozwijanie kultury artystycznej przez upowszechnianie sztuki profesjonalnej,
- organizowanie kursów specjalistycznych,
- współpraca z placówkami i ośrodkami kulturalnymi w kraju, a także za granicą na zasadzie prowadzenia wymiany kulturalnej.
- Ponadto DK prowadzi działalność gospodarczą /na podstawie Statutu DK,
rozdz. V par.13/ polegającą przede wszystkim na wynajmie sal. Całkowity dochód
z tej działalności zasila budżet naszej placówki i przeznaczony jest między innymi na finansowanie przedsięwzięć o charakterze artystycznym i doposażenie obiektu.
Powyższe zadania merytoryczne realizowane są w ramach oferty DK dostępnej dla mieszkańców naszej dzielnicy i miasta przez prowadzenie takich form artystycznych jak: muzyka, plastyka, taniec itp. Dla realizacji tych celów prowadzą działalność w naszej placówce takie zespoły jak:
– Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”
– Chór Mieszany im. Adama Mickiewicza
– Mażoretki „Enigma”
– Mażoretki „Astra”
– Formacja taneczna „V.I.P.”
– Koło plastyczne i rękodzieła dla dzieci
– Nauka gry na instrumentach (gitara, flet, klarnet, saksofon, instrumenty klawiszowe)
– Sekcja Skata Sportowego
– Sekcja Szachowa
– Aerobik - Oprócz działalności stricte kulturalnej, zespołów o charakterze artystycznym, oferta DK stara się również zaspokoić potrzeby środowiska lokalnego w sferze rekreacyjno-sportowej poprzez udział w sekcjach szachowych, skata sportowego lub organizowanie wycieczek krajoznawczych. W tej dziedzinie możemy pochwalić się osiągnięciami o zasięgu ogólnopolskim jak np. zdobycie Pucharu Polski przez naszych szachistów, czy zdobycie czołowych lokat na ogólnopolskich zawodach w skacie sportowym.
Realizacja podstawowych zadań DK odbywa się także przez prezentację dorobku artystycznego, wystawy, wieczory muzyczne, koncerty, przeglądy, konkursy, biesiady, festyny i pikniki.
Bardzo ważnym i istotnym elementem realizacji zadań własnych z zakresu kalendarza imprez kulturalnych jest ścisła współpraca z radami dzielnic miasta Rybnika, organizacjami pozarządowymi, i stowarzyszeniami takimi jak: Miejska Orkiestra Dęta „ Rybnik”, Polski Związek Chórów i Orkiestr. Współpraca ta pozwala między innymi na pozyskiwanie środków pozabudżetowych i współfinansowanie imprez kulturalnych.